evlilikte cinsel yaşam - evlilikte cinsellik - evlilikte cinsellik yoksa ne olur

Evlilikte Cinsel Yaşam Nasıl Olmalı

Evlilikte cinsellik önemlidir. Peki evlilikte cinsel yaşam nasıl olmalı ve nasıl canlandırılır? Cinsel yaşamın canlı olması, çiftin iyi hissetmesine katkıda bulunur ve yaşamın diğer alanlarına olumlu etki yapar.

Evlilikte Cinsel Yaşam Önemli mi?

Evlilikte cinselliği ve cinsel yaşamı canlı tutmanın önemli olmasının başlıca nedenlerinden biri, monotonlaşmış cinsel yaşamın çiftin ilişkisine zarar vermesidir. İnsan yaşamında monotonlaşan çoğu  şey artık tat vermediği gibi, monotonlaşan cinsellik de tat vermez. Çiftlerin birbirleriyle ilişkilerinin bir kısmı cinsellikten geçtiği, ve sağlıklı bir cinsel yaşamın çiftin diğer alanlardaki ilişkilerini destekleyici özelliğe sahip olduğu için, cinselliği monotonluktan ve tekdüzelikten kurtararak canlandırmak, çift ve evlilik ilişkisini güçlendirir.

Evlilikte Cinsel Yaşamı Canlandırmak İçin

Evli çiftlerin cinsel yaşamlarını canlandırmak için çok farklı yöntemler önerilebilir. Bu yazıda biz cinsel danışmanlık ve cinsel terapi alanlarında yaptığımız çalışmalar sırasında yararlı olduğunu gözlemlediğimiz kendi önerilerimize değineceğiz.

Cinsellik Olmadan Neden Evlilik Olmaz?

Cinsel yaşam, evli çiftlerin birbirleri ile bağlanmalarında çok önemli bir yere sahiptir. Cinselliği isteyen eş, en çok da bağlanma eksikliğinin rahatsızlığını hisseder. Cinselliğin yokluğundan rahatsız olan eş, cinsel kopukluğun kendisine ne hissettirdiğini eşine açık olarak söylemelidir.

Cinsellik çoğu evlilikte haftanın belli bir gününde ve saatinde yaşanmak üzere programlanmış, mekanik ve ruhsuz bir eylem halindedir. Bu mekaniklik ve programa tabi tutulma durumu cinselliğe son derece zararlıdır. Cinsellik belli bir gün ve saate programlandırılmamalı, dar bir çerçeveye sıkışmak zorunda bırakılmamalıdır. Esasen evli bir çiftin cinselliği yaşamaları tümüyle programsız, kendiliğinden, doğal ve anlık olarak gerçekleşmelidir. Sağlıklı ve müsait olunan her an cinsellik için uygun olacaktır. Her defasında uzun banyo hazırlıklarının ve törensel hazırlıkların gerçekleşmesinin ardından yaşanan cinsellik ne kadar doğal ve eğlenceli olabilir ki?

Cinsellikle ilgili ifade etmekte yarar gördüğümüz önemli noktalardan biri de, cinselliğin evli eşler tarafından birbiri için çekici hale getirilmesinin gerekliliğidir. Görev gibi, zorunluluk gibi, sorumluluk gibi de görülebilir elbette ancak bunlar cinselliği gerçekte olduğu gibi görmemize engel olacaktır. Cinsellik ön sevişmenin, uyarılmanın ve tatminin olduğu bir paylaşımdır ve eşler birbirlerini bu paylaşıma davet etmelidir. Bu daveti bir adım öteye taşıyıp baştan çıkarmak gibi bir görevleri de vardır birbirlerine karşı. Çünkü cinsellik her iki eşin de isteğinin uyandırılması ile yaşanabilir. Eşler birbirlerini baştan çıkarmayı bilmiyorlarsa bunu mutlaka öğrenmelidirler. Aynen öpüşmenin, ön sevişmenin ve cinsel birleşmenin daha zevkli olarak nasıl yapıldığının öğrenildiği gibi.

1. Cinsel Yaşamınıza Aydınlık Katın

Evlilikte cinsellik çoğunlukla gece yaşanır.  Gece yaşanması ve gece yaşanan cinselliğin de büyük ölçüde loş ışıkta ya da tümüyle karanlıkta yaşanması zorunlu olmadığı halde, çiftlerin büyük bölümü bu koşullarda sevişirler. Cinsel yaşamınıza ışığı, aydınlığı katmak cinsel yaşamınıza renklilik katacaktır. Yatak odanızın aydınlatmasını farklılaştırarak, aydınlık miktarını artırarak, ışığın rengini değiştirerek bunu sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda, cinselliği sadece akşam veya gece yaşamak yerine güneşin dünyamızı aydınlattığı gündüz saatlerinde sevişmek de çiftlerin ilişkilerine canlılık katar.

2. Gevşemenize Yardımcı Müzikler Dinleyin

Sevişmeden önce ve sevişirken düşük sesli, gevşemeye yardımcı müzikler dinleyebilirsiniz. Romantik şarkılar ve romantizmi yaşamanıza yardımcı sözsüz müzikler de cinsel yaşamınıza olumlu etki yapar. Yüksek ses dikkatinizi dağıtabileceğinden ve gerginleşmenize neden olabileceğinden yüksek sesli müzik dinlemenizi önermiyoruz.

3. Yataktayken Sadece Cinselliğe Odaklanın

Çoğu insan yatağa girerken ve sevişme sırasında aklından başka düşüncelerin geçtiğinden bahseder. Bazen bu düşüncelerle başaçıkmak kolayken bazen de düşünceler insan zihnini meşgul etmeye devam eder. Eşinizle yaşadığınız cinsellik, gün içinde yaşadığınız sorunlardan ve iş yerinde yaşadığınız problemlerden daha önemlidir. Sevişme sırasında aklınıza gün içinde yaşadığınız sorunlar ve iş yerinde karşılaştığınız problemler geldiğinde bu düşünceleri fark edin ve kendi kendinize “Aklıma bugün yaşadığım bir sorun geldi. Bu düşüncemi fark ediyorum ama bu düşünceme değil, cinselliğe ve eşime odaklanıyorum” diyerek dikkatinizi tekrar sevişmeye odaklayın. İnsan dikkati dağılan ve tekrar toplanan bir yapıya sahiptir o nedenle de 1000 kez dikkatiniz dağılsa, siz 1000 kez onu tekrar o sırada yapmakta olduğunuz şeye odaklayın.

4. Yatak Odanızda Kokuların Gücünden Yararlanın

Yatak odanızı hoş kokularla kokulandırın. Hoşa giden kokular bir insanı ruhsal ve bedensel açıdan olumlu etkiler. Kokularla ilgili bir araştırma yaparak eşinizin ve sizin hoşlandığınız, içeriği doğal maddelerden oluşan çeşitli seçenekler bulabilirsiniz. Kokular bir yandan size iyi hissettirirken diğer yandan da cinsel uyarılmayı kolaylaştırıcı etkiye sahiptir.

5. Beslenmenizle Cinsel Enerjinizi Arttırın

Sağlıklı beslenmek, cinsel yaşamınıza olumlu etki eder. Doğal, dengeli ve sağlıklı besinler tüketmek, protein, vitamin ve mineraller yönünden zengin bir beslenme, cinsel yaşamınızın canlanmasına yardımcı olur. Beslenmenizde balık ve deniz mahsüllerinin bulunmasının hormonlarınız üzerinde pozitif etki yaparak cinsel yaşamınızı canlandırıcı etkisinin bulunduğuna dair bilimsel araştırma sonuçları bulunmaktadır.

6. Eşinize Övgü Sözleri Söyleyin

Eşinize çok güzel sözler söyleyin. Ona çok güzel olduğunu, ondan hoşlandığınızı gözlerinin içine bakarak söyleyin. Bunu gün içinde de yapın, onu beğendiğinizi, çekici bulduğunuzu, sevdiğinizi söyleyin, yatağa girmeden önce de yapın. Övgü sadece erkek yaptığında cinsel yaşamı canlandırmaya yetmez. Kadının da eşine övgüde bulunması halinde övgülerin cinselliği canlandırdığı söylenebilir. Kısaca, karşılıklı övgüler, cinsel yaşam üzerinde canlandırıcı etkiye sahiptir.

7. Sadece İkinize Özel Zaman Ayırın

İşten eve gelen insanlar bir süre kendi başlarına kalmak, sessizliği ve yalnızlığı yaşamak isterler. Bundan sonra eğer çocukları varsa, onlarla ilgilenirler ve akşam bu şekilde tamamlanır. Çiftlerle çalışmalarımızda gözlemlediğimiz kadarıyla, çiftlerin büyük bölümü, kendilerine özel olarak ayırdıkları sınırlı zamanlarda sadece sevişmek için bir araya geliyorlar. Sevişmeye ayrılan zaman zaten sınırlı bir zaman ve onun dışında çiftin başbaşa geçirebileceği özel bir zaman olmayışı, çiftin ilişkisini ve cinsel yaşamını olumsuz etkiler.  Önerimiz, çiftlerin bazen birbirlerine masaj yaptıkları, bazen birbirlerine kitap okudukları, bazen de sarılıp birbirlerini kucakladıkları özel zamanları her gün ayırmalarıdır. Bu paylaşımlar, hem eş ilişkisini güçlendirir ve güven duygusunu pekiştirir, hem de cinsel yaşam üzerinde olumlu etkiye sahiptir.

8. Ona Mektup Yazın

Ona mektup yazın ve mektubunuzda ondan hoşlandığınızı, onu sevdiğinizi ifade edin. Eşinizle aranızdaki size özel bazı noktaları da mektunuzda ifade edebilirsiniz. Mektubunuzu kendi içinizden geldiği gibi yazın ve verdiğiniz mesajların hep olumlu olmasına özen gösterin, eleştiriye ya da olumsuz ifadelere yer vermeyin. Bazı mektuplar, sadece kelimelerden oluşur. Sizin mektuplarınız düz kelimelerden ve düz cümlelerden oluşmasın. Kelimelerin ve cümlelerin içinde duygularınıza, arzularınıza ve hislerinize de yer vermeyi unutmayın.

9. Evde En Güzel Kıyafetlerinizi Giyinin

Bizim kültürümüzde misafir odası ya da salon kavramı vardır. O misafir odası ya da salon çoğu zaman kapalı durur ve misafirler geldiğinde açılır. Orası misafirlere özeldir. Aynı şekilde bizler en güzel kıyafetlerimizi ev dışında ve de bayramlarda giyeriz. Bazı ailelerimiz yeni kıyafetlerini bayram öncesinde alırlar ve ilk kez bayramda giyerler. Ev ortamı ise, kendimizi bıraktığımız, deyim yerindeyse “Kendimizi saldığımız” bir ortamdır. Dışarıdayken son derece saygılı davranan insanlar evde eşlerine daha kolay bağırırlar, daha özensiz giyinirler çünkü orası evdir ve insan evinde rahat olmak ister. İnsanın evinde rahat olması güzeldir ancak rahatlıkla özensizliği de birbirinden ayırmak gerek. Bu nedenle de çiftlere önerimiz, evde en güzel kıyafetlerini giymeleri ve birbirlerine değer verdiklerini göstermeleri. Ev ortamlarının rahatlığını yaşarken, özensizlikten de uzak durmaları.

10. Hisler Sizi Yönetmesin, Siz Hislerinizi Yönetin

Kendi zevk aldığınız şeyleri yapmayı ve kendi tatmininizi ikinci sıraya düşürün ve eşinizin zevk aldığı şeyleri ve onun tatmin olmasını da birinci sıraya yükseltin. Hislerinizin sizi ve cinsel yaşamınızı kontrol altına almasına izin vermeyin. Cinsel yaşamınızın canlı ve sağlıklı olmasını istiyorsanız önce eşinizin mutluluğunu düşünün. Bunun tam tersini yapan insanların cinsel yaşamlarında kronik sorunlar ve çatışmalar görürüz. Bazı hisler de çiftlerin cinselliği yaşamalarına engel olur. Örneğin yorgunluk hissi. Yorgunluk hissi, çalışan insanların her gün mesai bitimine doğru hissetmeye başladıkları ve eve girdikleri andan itibaren de yoğunlaşan bir histir.

Birçok insan “İşten çıkıp eve gittiğimde öyle yorgun oluyorum ki, eşimle cinsellik yaşayacak enerjim kalmıyor” diyor. Önerimiz, yorgunluk hissine yenik düşmemeleri ve eşleriyle düzenli olarak (Haftada 2-3 kez) sevişmeleri. Bunun için beslenmenizde düzenlemeler yapın, eve gittiğinizde çay, kahve içerek yorgunluk hislerinizi hafifletin ve kendi zihninizde de yorgunluk hislerine meydan okuyun : “Evet, bugün çalıştım ve yorgunum ama yorgunluk hislerim benim eşimle cinsel yaşamıma engel olamaz”. Bunu kendi kendinize söyledikten sonra da eşinizle cinselliğinizi yaşayın. Evlilikte cinsellik nasıl olmalı sorusuna cevap vermek istediğimiz bu yazımızla ilgili sorularınızı bu sayfanın sonuna yazabilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir